Město, které spáchalo sebevraždu 2/3

V posledních letech jsme mohli být v Liberci svědky nelítostného souboje mezi třemi subjekty, z nichž minimálně jeden byl již předem diskvalifikován. Kdo dřív přijde, ten dřív mele, a tak měl vítěze určit závod, v němž bylo od začátku zřejmé, že podle pravidel fair play se rozhodně nepoběží. O tom, kdo kudy kam běžel, se můžeme dnes už jenom dohadovat – asi jako ve všech kauzách mediálně servírovaných tak, aby se řádový občan dozvěděl prakticky všechno kromě pravdy. Jisté však je, že obchodní galerie Plaza na Šaldově náměstí už stojí (a je poloprázdná), že v dolním centru je už pár let otevřeno menší středisko Delta (a je hnusné), a že hned naproti už pár měsíců funguje polovina centra Forum, jehož druhá polovina stihla nejdříve vytlačit legendární obchodní dům Ještěd a pak svou přemrštěnou proporcí postupně zakrýt i jedinečný pohled na samotný ještědský vysílač a Jizerské hory.

Jisté je i to, že společnost ECE Projektmanagement stihla vybagrovat o kus vedle gigantickou díru, v níž měl vyrůst další pomník tohoto komerčního masakru. Do díry Na Perštýně jsou namočeni všichni od stavebního úřadu, který údajně ztratil dokumentaci (že by schválně?), přes město, kraj až po bývalého ministra Čunka. O tom všem se ale lze dočíst v jiných „zaručených“ zprávách a pravdy se z dostupných informací těžko dobereme.¹

Závod s časem a naším byrokratickým aparátem zkrátka německá společnost prohrála, ale boj o ztracený zisk nevzdala. Ať už měla tento scénář od začátku v plánu nebo ne, daňoví poplatníci si mohou připravit své peněženky, protože nějaká ta miliarda onou vytěženou dírou v arbitráži s Českou republikou proletí. Když už o lukrativní práci přišla mafie stavebního průmyslu, (na severu Čech mimochodem velmi rozvinutá, ovládaná jednoznačným lídrem v podobě firmy Syner), budou mít alespoň dost práce právníci. Jediný, kdo opět zůstane bez hodnotné i řádně ohodnocené práce, bude kvalitní architekt, jehož pozice by v normálním státě mohla všem těmto hrůzostrašným důsledkům ještě v preventivní fázi zabránit. Místo toho se architekti musí ostudně zříkat autorství podobných staveb, (jako tomu bylo v případě Fora v Ústí nad Labem)², protože by ještě na smrtelné posteli měli výčitky, že se kdy do něčeho podobného pustili.

Jáma

Obyvatelům stále jaksi nedošlo, jak moc se tyto spory podepisují především na tváři jejich města a na prostředí, v němž žijou. Jak lze vypozorovat z různých diskuzí, začne jim to docházet až ve chvíli, kdy se devastuje prostředí v blízkosti jejich bydliště. Tak můžeme zaslechnout výpovědi lidí z okolí ulice Na Perštýně, kteří už před dvaceti lety sledovali bourání svých obytných domků, jež musely ustoupit nové výstavbě. Od té doby se zde nedělo nic. Svah pouze zarostl náletovým porostem a skupiny bezdomovců se tu v zimě ohřívaly u ohníčků. Ze záměru rezidentní výstavby sešlo a na řadě bylo vybudování obchodní galerie. Zeleň byla vykácena, zemina vytěžena. Neuvážené kroky radnice, kterou přesvědčila jediná vizualizace a údajné vyřešení okolní dopravy, nakonec vyústily v situaci, kdy zdejší obyvatelé i turisté musí koukat do jámy, s níž si nikdo neví rady a minimálně pro další desetiletí je její osud nejasný. Jisté je, že nebude přístupná veřejnosti, začne zarůstat, v jezírku způsobeném podzemní vodou a přeloženým Harcovským potokem se usadí komáři a na okrajové plochy budou umisťovány reklamní billboardy. Je toto řešení uspokojivé? Firma ECE svou snahu napravit vzniklé škody demonstruje alespoň vyhlášením ideové soutěže ve spolupráci s Fakultou umění a architektury TU Liberec a Politecnico di Milano. Studenti včetně mě tak mají možnost chopit se tohoto velmi náročného úkolu a přijít se svou vizí. Najít vhodnou funkci vyhovující současnému stavu a dění v této lokalitě se jeví takřka nereálně. Situaci navíc komplikuje severní orientace svahu.

Budoucnost Liberce

Tento lom v centru města ale není zdaleka jediným problémem, sužujícím tzv. dolní centrum Liberce. Zjevná komerční předimenzovanost způsobila, že zákazník má sice možnost vybrat si mezi několika obchoďáky, ty však zůstávají poloprázdné a na pokraji krachu. Za zmínku také stojí konkurence v širokém okolí. Nejde ani tak o nedaleký kýčovitý Babylon, jehož zkáza přichází stejně rychle jako přišla jeho sláva, nýbrž o městskou periferii, kde se nachází další spousta komerčních ploch, tvořících silnou konkurenci. Jedná se zejména o nedávno rozšířené obchodní centrum Nisa ve strategické poloze u dálnice nebo nákupní zónu Sever, která si již získala své stálé zákazníky. Společnosti Globus a Bauhaus pro ně garantují autobusovou dopravu z centra města zdarma a denní výjezdní nákupy důchodců jsou tudíž zaručeny.

Obdobné přemisťování veškeré komerce pod jednu střechu se nyní děje i v centru Liberce. To způsobuje postupné umrtvování samotného srdce města, zejména náměstí E. Beneše a dvou hlavních tepen – ulic Pražské a Moskevské, která kdysi sloužila dokonce jako hlavní zemská obchodní spojnice našeho vnitrozemí s německou Lužicí. Polovina výloh zde dnes zeje prázdnotou, zdobí je jen obrovský nápis „K pronájmu“ s příslušným telefonním číslem. V nově pronajatých maloobchodních prostorech vznikají nonstop bary, herny, prodejny tabáku, vietnamské tržnice a směnárny. Kulturní a společenský život trpí…

Dodnes si pamatuji malicherné přesouvání chráněného památného stromu, místo něhož teď najdeme pár dřevin v květináčích uvnitř OC Forum. Hned naproti brutálním způsobem obkroužila hmota budovy OC Delta vzácný dům U Zeleného stromu. Majitel se zavázal, že ho opraví, jenže ani po třech letech se zde nic neděje. Tento legendární hostinec byl opravován podivným způsobem – nejprve fasády, teprve pak střecha. Na fasádu potom logicky zatékalo a musela se opravovat znovu. Nakonec zůstala navenek opravená slupka, vnitřní dispozice a náplň domečku je dosud nejasná.¹¹ Památkáři by snad udělali lépe, kdyby povolili demolici tohoto domu z 18. století. OC Delta stejně časem shnije. Při stavbě této rychlokvašky bylo možné pozorovat, jak se tu omítají tvárnice i s jejich igelitovým obalem.

Zdejší obchodní společnost v touze naplnit kapacitu naléhavě inzeruje vysoce kvalitní, moderní, prodejní prostory. Je to vskutku kvalita k pohledání. Sám jsem zde byl několikrát přítomen střetu policie a romské komunity, která v zimě využívala vytápěný vnitřek k zevlování. Z obchodního komplexu se postupně stává nebezpečné místo. Až bude dostavěno OC Forum, budou hloučky problémových občanů postávat asi už úplně všude a kriminalita ruku v ruce s vandalismem poroste. Herny a „nonstopáče“ v přiléhajících ulicích ke zlepšení situace určitě nepřispějí.

Uvízli jsme zřejmě nadobro v pasti nezřízeného pokroku a díky nulovému povědomí o architektonické kultuře i díky mlčení architektů jsou do role vládců města pasováni nikým nevolení manažeři. Ti pak fatálně ovlivňují tvář celých měst.²² Jak z toho ven?

následující díl —–>

POZNÁMKY:

1) O tom informovala např. MfD, dle této zprávy: http://www.archiweb.cz/news.php?type=&action=show&id=6479
2) Informace zde: http://www.usti-aussig.net/clanky/cist/nazev/64-martin-krsek-architekti-davaji-ruce-pryc-od-fora
3) Více zde: http://tuni.tul.cz/clanek/4634
11) O kauze se lze dočíst např. zde: http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/sliby-chyby-dum-u-zeleneho-stromu-je-stale-zavreny.html Vlastník má na dům údajně exekuční příkaz.
22) Viz např. rozhovor s projektovým manažerem firmy Multi Development, která stojí jak za OC Forum v Liberci, tak v Ústí nad Labem: http://www.usti-aussig.net/clanky/cist/nazev/63-petr-hoffmann-na-forum-nevidim-nikoho-plivat

FOTKY:

autor: Filip Landa
1) OC Plaza, Šaldovo náměstí, Liberec
2) vytěžená jáma Na Perštýně, centrum Liberce
3) OC Delta a památkově chráněný dům U Zeleného stromu, Fügnerova, Liberec

Příspěvek byl publikován v rubrice architektura a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Město, které spáchalo sebevraždu 2/3

  1. Pingback: Město, které spáchalo sebevraždu 1/3 | blog.filiplanda.cz